Jak często trzeba wymieniać pojemniki z tuszem lub tonerem w drukarce?

Aby cieszyć się z ładnych wydruków, musisz dbać o prawidłową pracę drukarki. Regularne przeglądy, czyszczenie, szybkie reagowanie na awarie lub błędy – to podstawa. Warto też wiedzieć, kiedy przychodzi czas na wymianę zasobnika z tuszem lub tonerem. Podpowiadamy!

 

Jak często trzeba wymieniać pojemniki z tuszem lub tonerem w drukarce?

 

Od czego zależy wydajność Twojej drukarki?

Po pierwsze – co chyba oczywiste – od częstotliwości drukowania. Proste przełożenie to liczba stron. Im więcej drukujesz, tym szybsze zużycie tonera lub tuszu. Ale liczy się też to, co drukujesz. Czarno-białe dokumenty wolno wyczerpują zasobniki, a kolorowe plansze o pełnym zadruku zużywają toner o wiele szybciej. Tonery do drukarek laserowych są bardziej wydajne niż kartridże do atramentówek.

 

Kiedy wiadomo, że tusz lub toner się kończy?

Prawie wszystkie drukarki mają odpowiednie czujniki i kontrolki, które poinformują Cię, kiedy toner lub tusz zacznie się wyczerpywać. W przypadku niektórych urządzeń komunikat wyświetla się też na ekranie komputera, kiedy zleci się drukowanie.

 

Czy to moment na wymianę pojemnika z tonerem? Prawie na pewno nie. Drukarka wyświetla ostrzeżenia, że w zasobniku tonera jest go mało ze sporym „zapasem” czasu. Jeśli jednak akurat nie drukujesz kolorów lub w ogóle drukujesz je rzadko, możesz takie alarmy przez jakiś czas ignorować. Jak mawiają mechanicy: jeździć i obserwować, a reagować, kiedy tuszu będzie naprawdę mało.

 

Jeżeli Twoja drukarka nie monitoruje zapełnienia zasobników aż tak szczegółowo, lampka ostrzegawcza zwykle faktycznie oznacza, że tusz się kończy. Czy to moment na wymianę? Niekoniecznie. W zasobniku z tuszem jest jeszcze niewielki zapas, który pozwoli na dalszy druk.

 

Podpowiedzią powinna być jakość wydruków. Jeżeli na papierze pojawią się białe pasy czy nierówności, pojemnik z tonerem trzeba wymienić. Ważna uwaga! Jeżeli zamierzasz wypuścić większą partię wydruków lub np. kilkusetstronicowy dokument czy instrukcję – przed takim zadaniem wymień toner lub kartridż.

 

Oszczędzaj tusz, ale z głową

Im więcej drukujesz, tym szybciej zużyje się środek drukujący. Jednak paradoksalnie – w przypadku drukarek atramentowych – zbyt rzadkie drukowanie, zamiast oszczędnością, może skończyć się koniecznością wymiany zasobnika. Tusz potrafi zasychać. Nowoczesne kartridże są dobrze zabezpieczone przed wysychaniem, a zasobniki w drukarkach są zazwyczaj od razu po drukowaniu ustawiane w pozycji, która ma je dodatkowo chronić. Zdarza się jednak, że drukujesz tak rzadko, że i tak atrament zdąży zaschnąć.

 

Jaka na to rada? Uruchom drukarkę przynajmniej raz w tygodniu i wydrukuj stronę lub dwie. Stara prawda, że urządzenia, które nie pracują, zużywają się szybciej, jak najbardziej ma w tym przypadku zastosowanie. Pamiętaj też, że znaczenie ma również jakość tuszu. Jeżeli wybierzesz oryginał lub wysokiej jakości zamiennik (znajdziesz je w sklepie Blackpoint), nawet przy rzadkim drukowaniu problem zasychania nie pojawi się prędko.

 

Pamiętaj też, że stare urządzenia zużywają więcej tuszu lub tonera. Dobierz odpowiednią drukarkę do swoich potrzeb, a przede wszystkim przekalkuluj, ile wydruków będziesz robić. Zakup nowego sprzętu to oczywiście wydatek, ale możesz zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych.

 

Nie warto również oszczędzać na papierze. Zwracaj uwagę na jego parametry, w tym gładkość, bo w dużej skali może ona wpłynąć na oszczędność tonera lub tuszu. Papier trzeba też odpowiednio przechowywać, ponieważ nawet delikatne zawilgocenie wpływa na jego chłonność.

 

Czy robić zapasy tuszu albo tonera?

Jeżeli intensywnie użytkujesz drukarkę, a służy Ci ona przede wszystkim do wydruków zdjęć lub grafiki, dobrym pomysłem jest, aby zaopatrzyć się w kilka pojemników tuszu na zapas. Zgodnie z prawem Murphy’ego, jeśli coś może zawieść, to zawiedzie, więc lepiej dmuchać na zimne i uniknąć sytuacji, gdy w środku dużego zlecenia będziesz musiał nagle biec po nowy kartridż.

 

Toner do drukarek laserowych jest mało problematyczny w przechowywaniu i możesz trzymać go miesiącami. Tusz, jeżeli będzie w oryginalnym opakowaniu, również powinien wytrzymać długi czas.

 

Trzeba jednak przechowywać go w suchym i w miarę ciepłym miejscu oraz unikać skrajnych temperatur (o które np. łatwo latem w nagrzanym dostawczym samochodzie czy zimą w piwnicznym magazynie). Dodamy jeszcze, że toner nie lubi długotrwałego ustawienia kasety w pionie, bo może się obsypywać.

A kiedy już wymienisz toner, dowiedz się, gdzie możesz go wyrzucić i dlaczego lepiej tego w ogóle nie robić. Pisaliśmy o tym w naszym artykule: Co robić ze zużytym tonerem? Najlepsze i najgorsze pomysły.

Ostatnie wpisy:

  • Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

    Czytaj >
  • Tusz do Canon

    Tusz do Canon

    Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

    Czytaj >
  • Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

    Czytaj >