Co zrobić, żeby tusz w drukarce nie wysychał? 5 najważniejszych zasad

Drukarka atramentowa ma swoje zalety. Jest zwykle tańsza od laserówki, świetnie też drukuje zdjęcia i grafiki. Musisz jednak pamiętać, że problemem może być jej… zbyt rzadkie użytkowanie. Jak dbać o drukarkę atramentową? Podstawa to zapobiec wysychaniu tuszu!

 

Wysychanie tuszu

 

Zasada 1. Drukarka lubi drukować

Długo nieużywany pojemnik z tuszem potrafi czasem zaschnąć. Wysychanie tuszu może się zdarzyć z kilku przyczyn. Najczęstszą z nich jest rzadkie drukowanie.

 

Drukarka, jak prawie każde urządzenie, powinna od czasu do czasu popracować, żeby zachować sprawność. Dotyczy to szczególnie zasobnika z tuszem. Nie oszczędzaj więc na wydrukach, bo może Cię to naprawdę sporo kosztować! 

 

Jak często drukować na drukarce atramentowej, aby zachować pełną sprawność kartridża? Najlepiej raz na kilka dni. Absolutne minimum to dwa razy w miesiącu. „Puść więc” czasem na drukarkę cokolwiek. 

 

Masz kolorową drukarkę? Pamiętaj, że drukowanie zwykłego dokumentu załatwi tylko problem czarnego tuszu. Najlepiej więc raz na jakiś czas „puścić” także kolorowe zdjęcie.

 

Zasada 2. Tusz nie lubi skrajności

Jak dbać o drukarkę atramentową? Te urządzenia nie lubią skrajnych temperatur. W warunkach biurowych drukarce nie jest jej ani za ciepło, ani za ciemno. Jeśli jednak Twój sprzęt pracuje w innym pomieszczeniu, np. warsztacie, magazynie czy kontenerze budowlanym – może być różnie. 

 

Dlaczego drukarce szkodzi przegrzanie? Ponieważ prowadzi ono m.in. do zaschnięcia dysz w kartridżu, a kiedy wysoka temperatura utrzyma się dłużej – także do zasychania atramentu wewnątrz pojemnika. Jeśli z drukarki często korzysta się tam, gdzie jest ciepło, warto przynajmniej ustawić ją w ustronnym, wentylowanym miejscu i z daleka od okna od strony słońca.

 

W przypadku mrozu granica zamarzania tuszu to kilkanaście stopni Celsjusza. Po ogrzaniu zamarznięty atrament oczywiście odmarznie, ale grozi to pojawieniem się dwóch problemów.

 

Po pierwsze, tusz może stracić swoje właściwości. To mieszanina różnych substancji barwiących oraz wody. Zamarzanie i odmarzanie powoduje czasem utratę wcześniejszej jakości. 

 

Drugi problem to uszkodzenia mechaniczne – zamarznięty atrament może po prostu rozsadzić kartridż.

 

Niskie temperatury źle znoszą nie tylko drukarki atramentowe, lecz także laserowe. Wychłodzoną drukarkę trzeba więc umieścić w ciepłym pomieszczeniu, np. w pobliżu grzejnika, i dać jej około godziny na odtajanie. Jeżeli zabierzesz się do drukowania zbyt wcześnie, sprzęt albo nie zadziała, albo – w skrajnym przypadku – dojdzie do jego uszkodzenia.

 

Zasada 3. Przestrzegaj instrukcji

To może wydać się banalne, ale drukarkę trzeba odpowiednio włączać i wyłączać. Urządzenia laserowe pozostają „na chodzie” przez cały dzień. Jednak w przypadku wersji atramentowych może to być szkodliwe. Taką drukarkę włącz więc dopiero przed samym drukowaniem, a po fakcie od razu ją wyłącz. 

 

Dlaczego to tak istotne? Atramentówki mają fabryczne zabezpieczenia, chroniące zasobniki z tuszem. Po wyłączeniu powracają one do pozycji czuwania, w której są zabezpieczone przed nadmiernym wysychaniem. Jeśli nie dojdzie do tego przez dłuższy czas, dysze zaczną wysychać.

 

Zasada 4. Odpowiednio przechowuj zapasowe pojemniki z tuszem

Warto mieć kartridże na zapas. Nagły brak atramentu w drukarce to nieprzyjemna niespodzianka, szczególnie kiedy musisz wydrukować ważne dokumenty. 

 

Zasobniki z tuszem, w zależności od producenta i modelu, możesz spokojnie przechowywać od kilku miesięcy do nawet 3 lat. W przypadku zapasowych kartridży obowiązują takie same zasady jak powyżej – nie za ciepło, nie za zimno. 

 

Zasada 5. Nie eksperymentuj

Nie wyjmuj niezużytych kartridży z drukarki. Raz założony zasobnik najlepiej wykorzystać do końca. Jeśli jednak z jakichś względów zajdzie taka potrzeba, zamknij go w szczelnym opakowaniu i do środka włóż wilgotną szmatkę lub gąbkę – utrzyma to odpowiednią wilgotność.

 

Drukarki i kartridże źle znoszą także transport i użytkowanie w niewłaściwej pozycji. Urządzenie zawsze należy ustawić na stabilnej, równej powierzchni. Jeśli drukarkę odwróci się lub położy na boku, może dojść do wylania tuszu. Praca sprzętu na niestabilnym oparciu grozi z kolei uszkodzeniami mechanicznymi.

Ostatnie wpisy:

  • Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105

    Tusz do drukarki Brother DCP J105 to specjalny wkład atramentowy, który umożliwia efektywną i bezpieczną pracę tego modelu. Dla urządzenia dostępne są materiały eksploatacyjne z oficjalnej linii dystrybucyjnej, jednak nie…

    Czytaj >
  • Tusz do Canon

    Tusz do Canon

    Tusz do Canon umożliwia bezproblemowe korzystanie z drukarek atramentowych tej popularnej marki. W ofercie producenta dostępnych jest wiele urządzeń, które wymagają prawidłowego doboru wkładu. Do drukarek firmy Canon pasują nie…

    Czytaj >
  • Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma

    Tusz Canon Pixma jest nieodłącznym materiałem eksploatacyjnym dla drukarek atramentowych z tej cenionej serii. W jej skład wchodzą zróżnicowane technologicznie urządzenia, włącznie z modelami wielofunkcyjnymi. Każda drukarka wymaga jednak trafnego…

    Czytaj >